IMG_20180604_203023_032

BARDZO TRUDNY POCZĄTEK

Niezwykle trudny okazał się początek ligowych wojaży odbudowanej po ponad 50 latach Sparty Śrem. Trapiona kontuzjami, wielkopolska drużyna już w pierwszych spotkaniach ligowych spotkała się z olbrzymim oporem ze strony rywali – Stali Rzeszów i PSŻ-tu Poznań.

SPARTA W RZESZOWIE BEZ GROBAUERA!

Podjęto już ostateczną decyzję w sprawie występu Valentina Grobauera w inauguracyjnym spotkaniu ze Stalą Rzeszów. Z uwagi na przedłużające się problemy z kontuzjowaną kostką, Niemca nie zobaczymy w niedzielę na torze.

Przypomnijmy, że Grobauer urazu doznał przed kilkoma dniami, przy okazji sparingowego meczu z Motorem Lublin. 23-latek upadł, jadąc nieatakowany na pierwszym miejscu, w wyniku czego bardzo mocno ucierpiała jego kostka. Choć badania nie wykazały żadnych złamań i kibice mieli cały czas nadzieje na jego występ w Rzeszowie, okazało się to niemożliwe:

Noga niestety cały czas bardzo mocno boli. Opuchlizna też do końca nie zeszła i jest nawet problem, żeby założyć buta. Nie będziemy ryzykować – napisał na swoim profilu facebook’owym Niemiec.

Wszystko wskazuje na to, że Sparta za Valentina Grobauera stosować będzie w meczu ze Stalą Rzeszów „zastępstwo zawodnika”. Mniej prawdopodobna opcja jest taka, że do składu wskoczy 19-letni Lukas Fienhage.

*     *     *

BEZ NIESPODZIANKI. POGROM NA INAUGURACĘ – STAL RZESZÓW vs SPARTA ŚREM (relacja)

Zgodnie z przewidywaniami, zdecydowanym zwycięstwem Stali Rzeszów zakończyło się spotkanie inaugurujące rozgrywki 2. Ligi Żużlowej. „Żurawie” pokonały powracający do ligowego ścigania po ponad 50 latach zespół Sparty Śrem aż 63:27.

Spotkanie przy ul. Hetmańskiej miało absolutnego faworyta. Gospodarze, którzy w składzie mają m.in. Grega Hancocka czy Tomasza Jędrzejaka, to zdecydowanie najsilniejsza drużyna całej ligi. Naprzeciw niej stanęła natomiast ekipa ze Śremu, nazywana przez niektórych „outsiderem”.

Przedmeczowe spekulacje potwierdziły się już w pierwszym wyścigu meczu. W nim, kapitalnym startem popisał się duet Tomasz JędrzejakRory Schlein, który zwyciężył w sposób zdecydowany. Podobnie zapowiadał bieg młodzieżowy. Po pierwszym łuku, na czele znajdował się Arkadiusz Potoniec, a za jego plecami jechał debiutujący w rozgrywkach ligowych Michał Curzytek. Wychowanek rzeszowskiej Stali jechał jednak dość nerwowo i już na wyjściu z drugiego łuku wyprzedził go Przemysław Giera, a pod koniec trzeciego okrążenia to samo uczynił inny debiutant – Mateusz Cierniak.

Kolejne wyścigi nie przynosiły sporych emocji. Gospodarze dysponowali dużo lepszym momentem startowym od rywali i w większości biegów wygrywali dość pewnie. Jedynym wyjątkiem był wyścig dziesiąty, w którym ciekawą rywalizację o dwa punkty stoczyli Nicklas Porsing i Nicolas Covatti, a górą z niej wyszedł żużlowiec Sparty Śrem.

Do nieprzyjemnej sytuacji doszło w biegu dwunastym. W nim, jadący na prowadzeniu Greg Hancock zanotował defekt sprzętu, w wyniku którego upadł na tor. Na szczęście, 4-krotny IMŚ szybko podniósł się z toru i pomaszerował do parku maszyn.

Przed wyścigami nominowanymi, wynik spotkania dawno już był rozstrzygnięty, dlatego też sztab szkoleniowy Stali zdecydował się dać w czternastej gonitwie szansę juniorom – Potońcowi i Curzytkowi. Ci, szansy tej nie zmarnowali, bowiem pokonali śremian w stosunku 4:2. Co prawda wynik mógł być inny, ale na jadącemu na trzeciej pozycji Rolandowi Benko zdefektował motocykl. Rzeszowianie przysłowiową „kropkę nad i” postawili w wyścigu piętnastym, wygrywając 5:1 i ustalając wynik meczu na 63:27.

Po spotkaniu powiedzieli:

Henryk Jasek (trener Sparty Śrem): Przede wszystkim gratuluję drużynie przeciwnej tego okazałego, w pełni zasłużonego zwycięstwa. Co do postawy mojego zespołu, to myślę, że nie ma tutaj za bardzo co analizować. Poza juniorami, wszyscy pojechali słabo, ale nie oszukujmy się – Stal to nie jest drużyna drugoligowa. Ci zawodnicy powinni startować co najmniej w pierwszej, a niektórzy i w Ekstralidze. Trudno było oczekiwać, że moi zawodnicy będą tutaj w stanie nawiązać równorzędną walkę. Zresztą, nie tylko moi. Większość drużyn może stąd wyjeżdżać z podobnymi rezultatami.

Maciej Kuciapa (Sparta Śrem): Trener chyba już wszystko powiedział. Gospodarze pokazali moc. Mój wynik, jak i całej drużyny jest słaby, bo te dziesięć punktów tak naprawdę dowiozłem na kolegach z pary. Doświadczenie z tego toru nie bardzo mi pomogło, przy tak dysponowanych rywalach. Od teraz skupiamy się już na kolejnych meczach.

POLSKA 2. LIGA ŻUŻLOWA – I RUNDA: STAL RZESZÓW 63:27 SPARTA ŚREM

Stal Rzeszów:
9. Tomasz Jędrzejak – 15 (3,3,3,3,3)
10. Rory Schlein – 9+3 (2*,2*,2*,3,-)
11. Greg Hancock – 9 (3,3,3,w,-)
12. Nicklas Porsing – 7+3 (2*,2*,1,2*)
13. Karol Baran – 13+2 (3,3,3,2*,2*)
14. Michał Curzytek – 1 (0,0,-,1)
15. Arkadiusz Potoniec – 9 (3,0,1,2,3)

Sparta Śrem:
1. Maciej Kuciapa – 10 (1,1,1,2,3,1,1)
2. Wojciech Lisiecki – 0 (0,0,-,-,-)
3. Roland Benko – 2 (0,2,0,0,-,d)
4. Valentin Grobauer – ZZ
5. Nicolas Covatti – 7+1 (1*,1,1,2,0,0,2)
6. Mateusz Cierniak – 2+1 (1*,0,1)
7. Przemysław Giera – 6+1 (2,2,1*,0,1,0)

WYŚCIG PO WYŚCIGU:
I. JĘDRZEJAK (68,04), Schlein, Kuciapa, Lisiecki – 5:1
II. POTONIEC (72,45), Giera, Cierniak, Curzytek – 3:3 (8:4)
III. HANCOCK (68,98), Porsing, Kuciapa (ZZ), Benko – 5:1 (13:5)
IV. BARAN (69,15), Giera, Covatti, Potoniec – 3:3 (16:8)
V. HANCOCK (69,04), Porsing, Kuciapa, Lisiecki – 5:1 (21:9)
VI. BARAN, Benko, Giera (ZZ), Curzytek – 3:3 (24:12)
VII. JĘDRZEJAK (69,39), Schlein, Covatti, Cierniak – 5:1 (29:13)
VIII. BARAN (69,11), Kuciapa, Potoniec, Benko (RT) – 4:2 (33:15)
IX. JĘDRZEJAK (69,21), Schlein, Covatti (ZZ), Benko – 5:1 (38:16)
X. HANCOCK (68,73), Covatti, Porsing, Giera – 4:2 (42:18)
XI. SCHLEIN (70,82), Baran, Giera (RZ), Covatti (RT) – 5:1 (47:19)
XII. KUCIAPA (71,09), Potoniec (RZ), Cierniak, Hancock (w/u) – 2:4 (49:23)
XIII. JĘDRZEJAK (69,61), Porsing, Kuciapa (RT), Covatti – 5:1 (54:24)
XIV. POTONIEC (RZ – 72,70), Covatti, Curzytek (RZ), Benko (d3) – 4:2 (58:26)
XV. JĘDRZEJAK (68,93), Baran, Kuciapa, Giera (RZ) – 5:1 (63:27)

NCD uzyskał w I wyścigu TOMASZ JĘDRZEJAK – 68,04 s. Widzów około 2.500.

Najlepszy i najszybszy zawodnik meczu Stal - Sparta, Tomasz Jędrzejak.
Zdecydowanie najlepszy i najszybszy zawodnik meczu Stal Rzeszów – Sparta Śrem, Tomasz Jędrzejak.

*     *     *

Wyniki pozostałych spotkań I. rundy 2. LŻ:

PSŻ Poznań 45:45 Polonia Bydgoszcz
(Borowicz 13 – Adamczak 18)

Kolejarz Opole 37:53 TŻ Ostrovia
(Ułamek 12+1 – Gafurow, Brzozowski po 12+1)

KSM Krosno – Kolejarz Rawicz 46:44
(M. Rempała 11+1 – Damian Baliński 16+1)

*     *     *

BRĄZOWY KASK ZAWITA DO ŚREMU!

Bardzo dobre informacje dla kibiców żużla ze Śremu. Już za nieco ponad tydzień, na stadionie Sparty, rozegrany zostanie jeden z dwóch półfinałów Brązowego Kasku!

Zawodnicy do lat 19. w Śremie ścigać się będą 18 kwietnia. O przepustkę do finału powalczy jeden przedstawiciel gospodarzy – Przemysław Giera. Ponadto, na liście startowej widnieją nazwiska m.in. Rafała Karczmarza, Alana Szczotki (obaj Stal Gorzów), Igora Kopcia-Sobczyńskiego (KS Toruń), Mateusza Tondera (Falubaz Zielona Góra) czy Damiana Stalkowskiego (Start Gniezno).

Drugi z półfinałów odbędzie się na torze w Lublinie. Tam, rywalizował będzie inny Spartanin, Mateusz Cierniak. Pierwszym rezerwowym lubelskiego turnieju będzie natomiast Mateusz Świdnicki.

*     *     *

GROBAUER I RISS WRACAJĄ DO ZDROWIA. POJADĄ W MECZU Z PSŻ-TEM?

Trwają rehabilitacje dwóch kontuzjowanych zawodników Sparty Śrem: Valentina Grobauera i Erika Riss. Najnowsze doniesienia lekarzy mogą nastrajać kibiców wielkopolskiej drużyny optymistycznie.

Wszystko wskazuje na to, że obaj reprezentanci Niemiec lada dzień wznowią treningi na torze:

Jestem po rozmowach z Valentinem i Erikiem i mogę potwierdzić, że z ich zdrowiem coraz lepiej. Valentin, jeśli pogoda pozwoli, wyjedzie jutro na tor u siebie, w Niemczech. Erik natomiast uczyni to najprawdopodobniej dzień później. W piątek obaj mają zjawić się w Śremie i trenować razem z drużyną. Jeżeli będą dobrze się spisywać, to niewykluczone, że zobaczymy ich w składzie na niedzielny mecz z PSŻ-tem Poznań – przekazał trener Spartan, Henryk Jasek.

Przypomnijmy, że zarówno Grobauera, jak i Rissa zabrakło w meczu inauguracyjnym meczu w Rzeszowie. Pod ich nieobecność Sparta przegrała bardzo wysoko, bo aż 27:63.

*     *     *

KAPITALNY MECZ W ŚREMIE! SKORPIONY GÓRĄ! – SPARTA ŚREM vs PSŻ POZNAŃ (relacja)

Kapitalne widowisko zafundowali zgromadzonym na trybunach śremskiego stadionu kibicom żużlowcy miejscowej Sparty i PSŻ-tu Poznań. Po dramatycznym spotkaniu, lepsze okazały się ostatecznie „Skorpiony”, które wygrały 46:44.

Zarówno śremianie, jak i poznaniacy nie byli po pierwszej ligowej kolejce w najlepszych humorach. Sparta, przegrała w niej w Rzeszowie, z tamtejszą Stalą aż 27:63, natomiast PSŻ tylko zremisował z dużo niżej notowaną Polonią Bydgoszcz. Nic więc dziwnego, że obu drużynom bardzo zależało na podbudowaniu morale.

Już początek meczu pokazał, że nie pomylili się ci, którzy wieszczyli w Śremie ciekawe widowisko. Po pięciu wyścigach, w których padały same remisy, na tablicy wyników widniał wynik 15:15. Do ataku jako pierwsi przystąpili goście, a to za sprawą duetu David BellegoKasper Lykke Nielsen, który po ładnej rywalizacji pokonał 4:2 Nicolasa Covattiego i Przemysława Gierę. Na odpowiedź gospodarzy długo nie trzeba było jednak długo czekać. Już w wyścigu, w takim samym stosunku co chwilę wcześniej PSŻ, triumfowała Sparta, a to za sprawą Macieja Kuciapy i Wojciecha Lisieckiego. Na szczególne słowa uznania zasłużył przede wszystkim ten drugi. Lisiecki bowiem na prostej przeciwległej pierwszego okrążenia, został brutalnie zamknięty przy bandzie przez Frederika Jakobsena i musiał ratować się przed upadkiem, tracąc przy tym punktowaną pozycję. Wychowanek Startu Gniezno jednak nie poddał się i na trzecim kółku, ładnym atakiem po zewnętrznej minął juniora „Skorpionów”, Jakuba Osyczkę. Status quo został zatem zachowany.

Niezwykle istotny dla losów spotkania okazał się wyścig jedenasty. W nim, perfekcyjnym startem popisali się poznaniacy: Bellego i Łopaczewski, którzy szybko ustawili się w parę i mimo zaciekłych ataków ze strony Lisieckiego, zdołali dowieść do mety pięć punktów. Dość niespodziewanie, w biegu tym daleko z tyłu podróżował Nicolas Covatti. W tym momencie przewaga PSŻ-tu wynosiła już 6 „oczek” – było 30:36.

Podopieczni duetu Henryk JasekRobert Kościecha szybko wzięli się za jej niwelowanie. W wyścigu dwunastym ładną jazdą popisał się startujący w ramach rezerwy taktycznej za Erika Rissa Maciej Kuciapa, a że trzeci do mety dojechał Przemysław Giera, Sparta wygrała 4:2. Takim samym wynikiem zakończyła się także gonitwa numer 13, wobec czego przed biegami nominowanymi mieliśmy 38:40.

Szansę Sparty na ostateczny triumf przedłużyli w wyścigu czternastym Nicolas Covatti i Wojciech Lisiecki, pokonując 4:2 Michała Łopaczewskiego i Daniela Pytla. W piętnastym gospodarzy czekało jednak zadanie prawie niemożliwe – pod taśmą stanął bowiem nieuchwytny tego dnia dla rywali David Bellego. Ku uciesze przybyłych do Śremu poznańskich kibiców, Francuz nie pomylił się także w biegu ostatnim. Ponadto, jeden punkt zdobył Frederik Jakobsen, choć w początkowej fazie wyścigu zaciekle atakował go Valentin Grobauer. PSŻ Poznań wygrał więc ze Spartą 46:44!

Nicolas Covatti (kask czerwony) – zdobywca dziesięciu punktów.
Nicolas Covatti (kask czerwony) – zdobywca dziesięciu punktów.

POLSKA 2. LIGA ŻUŻLOWA – II RUNDA: SPARTA ŚREM 44:46 PSŻ POZNAŃ

Sparta Śrem:
9. Maciej Kuciapa – 16 (3,3,2,3,3,2)
10. Wojciech Lisiecki – 4+1 (0,1,1*,1,1)
11. Erik Riss – 1+1 (1*,0,0,-)
12. Valentin Grobauer – 8 (2,3,2,1,0)
13. Nicolas Covatti – 10 (2,2,3,0,3)
14. Przemysław Giera – 3 (2,0,1)
15. Mateusz Cierniak – 2+2 (1*,1*,0)

PSŻ Poznań:
1. Daniel Pytel – 6+2 (1*,1*,2,2,0)
2. Michał Łopaczewski – 9+2 (2,2,1*,2*,2)
3. David Bellego – 15 (3,3,3,3,3)
4. Kasper Lykke Nielsen – 1 (0,1,-,0)
5. Frederik Jakobsen – 11 (3,2,3,2,1)
6. Jakub Osyczka – 3 (3,0,0,0)
7. Marek Lutowicz – 1 (0,0,1)

WYŚCIG PO WYŚCIGU:
I. KUCIAPA (63,05), Łopaczewski, Pytel, Lisiecki – 3:3
II. OSYCZKA (64,81), Giera, Cierniak, Lutowicz – 3:3 (6:6)
III. BELLEGO (63,62), Grobauer, Riss, Nielsen – 3:3 (9:9)
IV. JAKOBSEN (63,69), Covatti, Cierniak, Lutowicz – 3:3 (12:12)
V. GROBAUER (64,32), Łopaczewski, Pytel, Riss – 3:3 (15:15)
VI. BELLEGO (62,77), Covatti, Nielsen, Giera – 2:4 (17:19)
VII. KUCIAPA (62,48), Jakobsen, Lisiecki, Osyczka – 4:2 (21:21)
VIII. COVATTI (63,75), Pytel, Łopaczewski, Cierniak – 3:3 (24:24)
IX. BELLEGO (62,84), Kuciapa, Lisiecki, Osyczka (RZ) – 3:3 (27:27)
X. JAKOBSEN (63,19), Grobauer, Lutowicz, Riss – 2:4 (29:31)
XI. BELLEGO (63,77), Łopaczewski, Lisiecki, Covatti – 1:5 (30:36)
XII. KUCIAPA (RT – 64,10), Pytel, Giera, Osyczka – 4:2 (34:38)
XIII. KUCIAPA (63,22), Jakobsen, Grobauer, Nielsen – 4:2 (38:40)
XIV. COVATTI (63,88), Łopaczewski, Lisiecki, Pytel – 4:2 (42:42)
XV. BELLEGO (62,74), Kuciapa, Jakobsen, Grobauer – 2:4 (44:46)

NCD uzyskał w VII wyścigu MACIEJ KUCIAPA – 62,48 s. (nowy rekord toru). Widzów około 2.500.

*     *     *

Wyniki pozostałych spotkań II. rundy 2. LŻ:

Kolejarz Rawicz 46:44 Kolejarz Opole
(Baliński 15 – Ułamek 14)

Polonia Bydgoszcz 53:37 KSM Krosno
(Curyło 15 – P. Hansen 14)

TŻ Ostrovia 44:46 Stal Rzeszów
(Gafurow 13 – Hancock 15)

TABELA 2. LŻ:
1. Stal Rzeszów – 4 (+38)
2. Polonia Bydgoszcz – 3 (+16)
3. PSŻ Poznań – 3 (+2)
4. TŻ Ostrovia – 2 (+14)
5. Kolejarz Rawicz – 2 (0)
6. KSM Krosno – 2 (-14)
7. Kolejarz Opole – 0 (-18)
8. Sparta Śrem – 0 (-38)

Jedna myśl na temat “BARDZO TRUDNY POCZĄTEK”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *